Početna strana > Hronika > Migel Anhel Moratinos: Logično da Srbija uskoro podnese zahtev za članstvo u EU
Hronika

Migel Anhel Moratinos: Logično da Srbija uskoro podnese zahtev za članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. decembar 2009.

Brisel – Migel Anhel Moratinos, šef španske diplomatije, ocenio je juče u Briselu „da bi bilo logično da Srbija uskoro podnese zahtev za članstvo” u Evropskoj uniji, ali da to zavisi od procene zvaničnog Beograda. On je rekao da veruje da niko ne može da odbije izraz volje srpskog društva za članstvom u EU i da bi bilo sasvim normalno ako bi Srbija uputila zvanični zahtev.

Slično misli i Aleksandra Štiglmajer, iz Evropske inicijative za stabilnost, koja kaže da je upravo sada dobro vreme za podnošenje zahteva za članstvo Srbije u EU, jer „većina u Savetu EU podržava kandidaturu”. Ona veruje da će tokom španskog predsedavanja pitanje kandidature Srbije biti otvoreno i da Beograd ne može imati političku štetu od podnošenja zahteva.

„Podržavamo kandidaturu Srbije. Verujemo da je bolje odmah podneti zahtev nego čekati pozivnicu iz Brisela. Da li su ostale zemlje članice EU dobijale takve pozivnice? Nisu. Najgore što se može desiti jeste da Savet EU ne prosledi zahtev Evropskoj komisiji i zatraži izradu mišljenja. Ali većina u Savetu EU podržava nameru Srbije da se kandiduje za članstvo, tako da će se to pitanje naći na dnevnom redu tokom predsedavanja Španije. Videćemo kako će se ponašati Holandija i Belgija, oni su protiv”, ocenila je Štiglmajer „dan uoči ukidanja viza građanima Srbije za putovanje u Evropsku uniju”.

Nezvanične informacije navode na zaključak da Holandija neće dugo odolevati pritisku većine u EU da zahtev Srbije bude razmotren, ukoliko među najvećim članicama EU ne bude razlika. Procedura izrade mišljenja traje oko godinu dana, a Srbija bi mogla da stigne do kandidatskog statusa polovinom 2011. godine.

Moratinos je tokom predstavljanja prioriteta španskog predsedavanja EU zahvalio novinaru iz Srbije sa „hvala lepo” na srpskom jeziku. On je odgovarajući na pitanja o tretmanu Kosova u EU od 1. januara, kada Španija preuzima rotirajuće šestomesečno predsedavanje, rekao da će biti „neutralni u vezi sa pitanjem statusa Kosova” i da će imati konstruktivan pristup. Moratinos je kazao da je svestan činjenice da je većina država članica EU priznala nezavisnost Kosova, a da je Španija jedna od pet država koje to nisu učinile. On je rekao da za to postoje konkretni pravni razlozi o kojima nije želeo da govori na današnjoj konferenciji za novinare.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner